Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 inceleme: Tüm zamanların en iyi açık dünya oyunu

Red Dead Redemption 2 (RDR2), içinde kaybolmak için son derece kolay, çünkü sizlere şaşırtıcı derecede etkileyici bir dünya sunuyor. At sürmek, vahşi batı hayatını hissetmek dışında manzaranın etkileyiciliği, sizi öldürmeye istekli hayvanlar, hırsızlar oyunda bolca mevcut. Red Dead Redemption 2’de yapabileceğiniz o kadar çok şey bulunuyor ki, hikayeyi devam etmeden de eğlenebilir ve atmosferin tadını çıkartabilirsiniz. O halde 8 yıl sonra gelen Red Dead Redemption 2 ile vahşi batı hayatına kaldığımız yerden devam edelim…

Red Dead Redemption 2 inceleme: Tüm zamanların en iyi açık dünya oyunu

19. yüzyıl da geçse de gelecekten gelmiş gibi

Oyunda Amerika’nın bir zamanlar içinde olduğu durumu betimlemenin dışında, harika hikaye, oyunlar ve görevler var. RDR2’nin sizi orjinalinden daha da ileriye götüren dünyası, büyüleyici detaylar sunuyor.

Geniş ve baş döndürücü bir manzara sizleri bekliyor. Bunların çoğu, ağaçlar, tepeler, küçük su birikintileriyle dolu açık arazi. Her biri inkar edilemez şekilde görkemli olan birkaç küçük kasaba ve birkaç sanayileşmiş yer de var, ama çoğu doğal dünya. Başlangıçta benzer şekilde görünüyor diyecekseniz ama her alanın ne kadar benzersiz olduğunu oyunda ilerledikçe fark etmeye başlayacaksınız.

Kaybolursanız, etrafınızdaki insanlar, doğru yönü işaret ederek size yardımcı olabilirler. Mini haritayı da kullanabilirsiniz, ancak çoğu zaman buna ihtiyacınız olmayacak.

Çok güzel detaylar da var. Çimler gür, çiçekler rengarenk ve esintiyle sallanıyor, ağaçlardaki çatlakları bile görebiliyorsunuz. Dağlardaki kar, atınızın toynaklarından tek tek düşüyor. Eğer zeminde yuvarlanır ve çamur içinde kalırsanız, kuruduktan sonra kıyafetlerinizin renk değişimini de izleyebilirsiniz.

RDR2’deki her karakterin animasyon ve yüz hareketleri oldukça etkileyici. Parmağın ince seğirmeleri ve hafif yüz hareketleri bile inanılmaz gerçekçilikle işlenmiş. Arthur’un sakalları ve saçı zamanla uzuyor. Bu yüzden tıraş olmanız, berbere gitmeniz ve temiz görünmek istiyorsanız yıkanmanız gerek. Yorgun ve kirli olup az beslenirseniz, Arthur’un vücut hareketlerindeki yorgunluğu ve yüzündeki çökmeyi çok net görebilirsiniz.

Kısaca hiçbir detay küçük görülmeyip, üzerinde çalışılmış. Bunun için Rockstar tüm zamanların en gerçekçi video oyununu yarattı diyoruz. Bu sonuca varmak sadece birkaç dakika sürüyor. Ancak oynadıkça şaşırtıcı yeni detaylar buluyorsunuz. Assassin’s Creed: Odyssey ve God of War da dahil olmak üzere, 2018’de açık dünya tarzında bazı yeni oyunları gördük. Her ikisi de etkileyici ama RDR2’nin dünyası hem daha büyük hem de eşsiz detaylara sahip.

Red Dead Redemption 2 inceleme: Tüm zamanların en iyi açık dünya oyunu

Kaç saatte biter dediğinizi duyar gibiyim

Oyunun 93GB olduğunu belirtip, oynanış süresine geçiyorum. Ana hikaye sizi en az 50 saat boyunca meşgul edecek. Ancak yolculuğunuz sırasında bolca seyahat edip, yan görevlerle de uğraşacaksınız. Hatta yan görevler yüzünden uzun süre ana hikayeye dokunmak istemeyebilirsiniz.

Para için şehirde ilan edilen kelleler peşinde koşabilirsiniz. Tren soygunları da çoğu zaman en iyi yol olabilir. Çünkü zengin insanlar trene biniyor.

Red Dead Redemption 2 inceleme: Tüm zamanların en iyi açık dünya oyunu

Daha masum bir eğlence için, canlı aksiyon gösterileri ve animasyonlu şovları izlemek için şehirlerdeki tiyatrolara gidebilirsiniz. Poker ve Five Finger Fillet (bıçak oyunu) gibi çeşitli masa oyunları RDR2’de yaşayabileceğiniz aktivitelere katkıda bulunuyor. Poker bağımlılık yapıyor dikkatli olun!

Tamamlama meraklıları için, 100’den fazla Cigarette Cards toplayabilir, yaklaşık 200 bitki ve hayvanı keşfedebilir ve oyundaki pek çok kutuyu keşfedebilirsiniz.

Red Dead Redemption 2 inceleme: Tüm zamanların en iyi açık dünya oyunu

Sonuca bağlıyorum…

Red Dead Redemption 2 tüm zamanların en iyi oyunları arasında ve muhteşem bir açık dünya oyunu. Dünyası, eşsiz detaylar sunuyor, savaş mekaniği son derece iyi ve hikaye bir AAA oyununda en iyiler arasında.

RDR2, yoğun, sekiz yıllık üretim programının tüm özelliklerini taşıyor. Şu andan itibaren, oyun tasarımının mevcut zirvesini temsil ediyor.

Eleştirim var mı? Tabii ki de. Oyunun haritası oldukça büyük ama hızlı seyahat yok.

Ana hikaye yaklaşık 50 saat sürüyor. Ancak dünya, yapılacak şeyler ve keşfedilecek yerlerle dolup taşıyor. Yan görevleri yerine getirmek ve eğlenmek için 100 saatten fazla zaman harcayabilirsiniz. Oyunu baştan sona FPS kamera açısı ile oynayabiliyorsunuz.

Şunu da belirteyim, oyunu hem PS4 Pro’da hem de PlayStation 4 Slim’de oynadım. İki cihaz arasında çözünürlük haricinde göze çarpan hiçbir fark olmadığının altını çizeyim.

Red Dead Redemption 2 satın alınır mı derseniz, hemen gidip alın derim.

SMTcoder Yazar:

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.